H.R.7512 To rename the House Commission on Congressional Mailing Standards as the House Communications Standards Commission, to extend the authority of the Commission to regulate mass mailings of Members and Members-elect of the House of Representatives to all unsolicited mass communications of Members and Members-elect of the House, and for other purposes.

Sponsored by Susan A. Davis (D).  Introduced on 2020-07-09 in the House Rules Committee.  The last major action was Received in the Senate which took place on 2020-08-03.

The full legislation document not yet available.

Co-sponsors

This legislation was co-sponsored by Bryan Steil (R), Zoe Lofgren (D), Rodney Davis (R), Brad Sherman (D), Debra Haaland (D), Mark Walker (R), Barry Loudermilk (R), and Robert E. Latta (R).

Actions

08/03/2020 - Received in the Senate.

07/30/2020 - On passage Passed without objection. (text: CR H4177-4178)

07/30/2020 - Considered by unanimous consent. (consideration: CR H4177-4178)

07/30/2020 - Motion to reconsider laid on the table Agreed to without objection.

07/30/2020 - On passage Passed without objection.

07/30/2020 - Considered by unanimous consent.

07/30/2020 - Committee on Rules discharged.

07/30/2020 - Committee on Oversight and Reform discharged.

07/30/2020 - Committee on House Administration discharged.

07/30/2020 - Mrs. Davis (CA) asked unanimous consent to discharge from committee and consider.

07/09/2020 - Referred to the Committee on House Administration, and in addition to the Committees on Oversight and Reform, and Rules, for a period to be subsequently determined by the Speaker, in each case for consideration of such provisions as fall within the jurisdiction of the committee concerned.