Answer:
8 units to the right of line m
Step-by-step explanation:
when reflecting over a line, u count how many units is the pre-image away from the line in order to creat your image.
Answer:
4 units to the left of line m
Step-by-step explanation:
that's how I'm seeing it
4.2 is 25% of what number
Answer:
16.8
Step-by-step explanation:
If 4.2 is 25% of a number:
25% x 4 = 100%
4.2 x 4 = 16.8
please help me out, and find the volume i don’t know how to do this, if you can please explain how to do it as well
ur gonna do : lxbxh
so :
8x5x7
the answer is 280 yd cubed
What is the equation of the line that contains (-5,1) and has a slope of 4
PLEASE HELP
Answer:
y=4x +21
Step-by-step explanation:
Two machines are printing shirts. The first machine can produce 2,520 shirts in 180
minutes. The second machine can produce 1,440 shirts in 120 minutes. If the two
machines work together, how long will it take them to produce 6,500 shirts? If necessary,
round your answer to the nearest whole number.
Answer:
250Min
Step-by-step explanation:
1st machine = 2520 divided by 180min =14shirts/min
2nd machine =1440 divided by 120min =12 shirts/min
14 shirts/min +12shirts/min =26shirts/min
6500 shirts divided by 26shirts/min =250min
The answer is 250 minutes.
What is the rounding of decimals?Rounding of decimals refer to the rounding of decimals to certain accuracy. Process of rounding of decimals ; put simply , if the last digit is less than 5, round the previous digit down. However, if it is greater than 5 then round the previous digit up.
Given, The first machine can produce 2,520 shirts in 180 minutes.
So, the first machine is making 2520 / 180 = 14 shirts per minute.
And The second machine can produce 1,440 shirts in 120 minutes.
So, the second machine is making 1440 / 120 = 12 shirts per minute.
If the both machines work together then both are making 14 + 12 = 26 shirts per minute.
To take them to produce 6500 shirts , both will take 6500 / 26 = 250 minutes .
Hence the answer is 250 minutes.
To learn more about the rounding of decimals;
https://brainly.com/question/12783535
#SPJ2
The football club sold bags of candy and cookies to raise money for the spring show. Bags of candy cost $6.00
, and bags of cookies cost $4
, and sales equaled $40
in total. There were 3 more bags of cookies than candy sold.
Find the number of bags of candy and cookies sold by the football club.
Answer:
Candy=x=2.8 bags
Cookies=3+2.8=5.8 bags
Step-by-step explanation:
Price
Bag of candy=$6.00
Bag of cookies=$4
Total sales=$40
Quantity
Let cookies=y=3+x
Let candy=x
There are 3 more bag of cookies than candy sold
Total sales=price*quantity of x + price*quantity of y
40=$4*(3+x) + 6*x
40=12+4x+6x
40=12+10x
40-12=10x
28=10x
X=28/10
x=2.8 bags
A number c minus 3.4 is less than 14. Write this word sentence as an inequality.
An inequality is _____
Answer:
c-3.4<14
Step-by-step explanation:
We translate the words into an inequality. A number, C, minus 3.4 is less than 14.
c-3.4<14
Divide the following quantiles in the given ratio £100 1:3 £80 3:5 £250 2:3:5
Answer:
Step-by-step explanation:
a.
£100
1:3
1+3=4
1/4×£100
=£25
3/4×£100
=£75
b.
£80
3:5
3+5=8
3/8×£80
=£30
5/8×£80
=£50
C.
£250
2:3:5
2+3+5=10
2/10×£250
=£50
3/10×£250
=£75
5/10×£250
=£125
What is the value of n?
1339
nº
142"
A. 470
B. 810
C 389
D. 850
Answer:
D
Step-by-step explanation:
The sum of all exterior angles of a triangle is 360° so n + 133 + 142 = 360 and n = 85°.
Answer:
it is 85
Step-by-step explanation:
133+142=275
360-275=85
If OP=17 and QP=6, what is OQ? First, complete the Segment Addition Postulate for this problem.
OQ + QP= BLANK?
Fill in what you know and solve for OQ
OQ= BLANK?
Answers:
OQ + QP = OP
OQ = 11
============================================================
Explanation:
The smaller pieces OQ and QP glue together to form the larger segment OP. This is effectively what the Segment Addition Postulate says. This only works if all three points are on the same single line segment.
We know that OP is 17, so QP = 6 adds to the other unknown piece to get 17. The other piece must be 11 units long. Algebraically you could write,
OQ + QP = OP
OQ + 6 = 17
OQ + 6-6 = 17-6 ... subtracting 6 from both sides
OQ = 11
OQ is 11 if OP=17 and QP=6. This is obtained by using Segment Addition Postulate.
What is Segment Addition Postulate ?If Q is between O and P, then OQ + QP = OP.
Find OQ + QP and OQ:
Given, OP=17 and QP=6
According to Segment Addition Postulate,
OQ + QP = OP
OQ + 6 = 17
OQ= 17-6 =11
OQ = 11
∴ OQ + QP =17 and OQ = 11
Hence the value of OQ is 11 when OP is 17 and QP is 6.
Learn more about Segment Addition Postulate here:
brainly.com/question/22093187
#SPJ2
11. The chess club has 50 members. They want to raise $680 for a trip to a competition. The school will give $130. How much must each member pay?
Answer:
$11
Step-by-step explanation:
Total members = 50 , Raised amount = $680
If school gives $130 then all the 50 members will pay the remaining amount.
Remaining amount to be paid by the 50 members = $680 - $130 = $550
50 members = $550
1 member = $550/50
1 member = $ 11 ( Answer)
If 153=2(z+z)n, then what’s is the value of 4nz+20
Answer: (-4, 6)
Step-by-step explanation:
for this question, we can use the substitution method. this is where we substitute the coordinates in the answer choices into the given system of inequalities or equations to determine which one is true.
1. (-4,6)
x + 4y > 12
-4 + 4(6) > 12
20 > 12 is true
now we can substitute the second inequality.
3(6) > -4 + 6
18 > 2 is true, therefore making this set of points true.
it may be helpful to substitute the rest of the values of x and y into the inequalities to verify your answers :
5 + 4(2) > 12
5 + 8 > 12
13> 12 is true
3(2) > 5 + 6
6 > 11 is not true
the rest of the answer choices are also not true.
I hope this helped you!
Examine these figures. Triangle A B C. Angle C is 108 degrees and angle B is 34 degrees. 2 lines extend from a horizontal line to form angles with measures 38 degrees, 108 degrees, and labeled 2. Choose the statement that is not true based on these diagrams. 38° + m∠2 + 108° = 180° m∠A + 108° + 34° = 180° m∠A = m∠2 m∠2 = 34°
Answer:Choose the statement that is not true based on these diagrams. answer= m∠A = m∠2
The statement that is not true based on these diagrams will be;
⇒ m ∠A = m∠2
What is mean by Triangle?A triangle is a three sided polygon, which has three vertices and three angles which has the sum 180 degrees.
Given that;
In Triangle ABC,
⇒ Angle C is 108 degrees and angle B is 34 degrees.
Now,
Since, In Triangle ABC,
⇒ Angle C is 108 degrees and angle B is 34 degrees.
Hence, We get;
⇒ m ∠A + m ∠B + m ∠C = 180°
Substitute all the values, we get;
⇒ m ∠A + 34° + 108° = 180°
⇒ m ∠A + 142° = 180°
⇒ m ∠A = 180° - 142°
⇒ m ∠A = 38°
Thus, The incorrect statement is,
⇒ m ∠A = m∠2
Learn more about the triangle visit:
https://brainly.com/question/17335144
#SPJ2
A bullet exits the barrel of a gun at 625 m/s. How long does it take to
hit a target that is 2.0 km away?
Answer: 3.2 seconds
Step-by-step explanation:
Time = Distance / speed
= 2000 / 625
= 3.2 seconds
Find the area of the shaded triangle.
The area of the shaded triangle would be 12 ft.
What is a triangle?A triangle is a polygon that has three sides and three vertices. It is one of the basic figures in geometry.
The area of the triangle is the product of half the base and the height of the triangle.
The area of the triangle = 1/2 x b x h
Area of a triangle is 1/2 x base x height.
The base of the shaded triangle is 3 ft. the height is 8 ft.
Area = 1/2 x 3 x 8
Area = 12 square feet.
so the answer is 12.
Learn more about the area;
https://brainly.com/question/1658516
#SPJ2
Subtract negative 24 from 11.
Answer:
-35
Step-by-step explanation:
Answer:
35
Step-by-step explanation:
11-(-24)
35
brianliest please
During 14 spins, a spinner landed on blue 4 times. If you spin the spinner once, what is the experimental probability that it will land on blue?
Answer:
2/7
Step-by-step explanation:
Since 4 out of 14 times it landed on blue, it must have a 4/14 experimental probability of 4/14 for landing on blue. 4/14 simplifies to 2/7.
Mr. Greene bought some pens at the school supply store, including 15 blue pens. 60% of all the pens he bought were blue.
How many pens did Mr. Greene buy in all?
WHY CAN'T ANYONE HELP ME? 1. In Michigan, the sales tax rate is 6%. Suppose that an item costs $50.88 including tax. How can we use algebra to find the price of the item before tax was added? What is the price before tax? Note: Using x = the price before tax, write an equation, and show solving steps to find x. (SOLVE AND CHECK)
Answer: $47.83
Step-by-step explanation: Let's turn the percentage into a decimal, move the decimal two times to the right...
6% ⇒ 0.06
0.06 * $50.88 = $3.05
$50.88 - $3.05 = $47.83
Remember x = price before tax...
x = $47.83
Me. Parsons wants to build a new banister for the staircase shown. If the rise of the stairs of a building is 5 feet and the run is 12 feet, what will be the length of the new banister?
I need this to be explained
Ten Points For First To Answer Correctly
34 of your books are fiction. 23 of those are historical fiction.
What fraction of your books is historical fiction?
A. 3/12
B. 1/12
C. 5/7
D. 1/2
Answer:
23/34
Step-by-step explanation:
This is guessing you only have fiction books.
a cyclist rides his bike at a rate of 10 miles per hour. what is this rate in kilometers per hour? how many kilometers will the cyclist travel in 4 hours? in your computations assume that 1 mile is equal to 1.6 kilometers. DO NOT ROUND YOUR ANSWER
Answer:
64
Step-by-step explanation:
speed of cyclist = 10 miles per hour
given 1 mile is equal to 1.6 kilometres.
1*10 miles will be equal to 1.6*10 kilometres
thus , 10 mile is equal to 16 kilometres
using 16 km in place of 10 miles in 10 miles per hour
we have
speed of cyclist = 16 kilometres per hour
we know that distance = speed * time
speed is 16 kilometres per hour
time 4 hours
thus , distance = 16*4 kilometres= 64 kilometres.
cyclist will travel 64 kilometres in 4 hours.
if -2 is a root of the equation 3x2 +7x + p = 0, find the values of k for which the roots of the equation x2 + k(4x + k - 1) + p = 0 are equal.
Answer:
first 0ne
Step-by-step explanation:
Veronica wants to check her work after evaluating -108 -(-6). What steps can she follow to verify her answer
Answer:
Its C
Step-by-step explanation:
Solve the equation using the Quadratic Formula: *
x2 – 3x + 3 = 5x + 1
Answer:
please mark brainly
Step-by-step explanation:
Answer:
Exact form : x = 4 ± √14
Decimal form : x 7.74165738..., 0.25834261...
Step-by-step explanation:
I hope this helps you out. ☺
Jennifer is organising a street party. she needs to make 300 cakes. the recipe consist of : 50g icing, 150g butter, 120g caster sugar, 110g flour, 1 egg, 5h baking powder. this makes 12 cakes. how much of each ingredient will she need? kilograms.
Answer:
1.25 kg of icing sugar
3.75 kg of butter
3 kgs of caster sugar
2.75 kgs flour
25 eggs
125g baking powder
Step-by-step explanation:
300/12 x (weight of ingredient)
Answer:
1.25kg icing
3.75kg butter
3kg caster sugar
2.75kg flour
25 eggs
125g baking powder
Step-by-step explanation:
Above is 6 ingredients that is all part of your answer, but you show 300/12 as your first step in workings , the rest is multiplying by 25 as shown here.
300/12 = 25
25 x 50 = 1250g = 1.25kg
25 x 150 = 3750g = 3.75kg
25 x 120 = 3000g = 3kg
25 x 110 = 2750g = 2.75kg
25 eggs
25 x 5 = 125g
y > -1/3x -1 as a graph
Step-by-step explanation:
Is this the graph you needed??
The dots are the shaded region
find four rational numbers between 2/3 and 3/4
Answer:
17/24
Step-by-step explanation:
(a+b)÷2
a= 2÷3
b= 3÷4
=(2/3 + 3/4)÷2
=(8+9/12)÷2
=17/24
Solve: 2 ln 3 = ln(x - 4) x = 9 x = 10 x = 13
Solve: 2 ln 3 = ln(x - 4)
a)x = 9
b)x = 10
c)x = 13
Answer:
x = 13
Step-by-step explanation:
To solve the problem above, we will follow the steps below;
2 ln 3 = ln(x - 4)
[using logarithm rule aInb = Inbᵃ]
so also our equation becomes
In 3² = In (x-4)
The In at the left-hand side of the equation will cancel-out the In at the right-hand side of the equation
Our equation becomes;
3² = x- 4
9 = x-4
add 4 to both-side of the equation in other to make x subject of the equation
9 + 4 = x-4 + 4
13 = x
x = 13
Answer:
C on Edge x = 13 x =
-4 and x = 4
the solution is x = 4
Step-by-step explanation:
I just did the assignment on edge.
Pizza is often circular shape and size of the pizza is the length of diameter with included crust. A 16 inch pizza is one with a 16 inch diameter. What is the area of a 16 inch pizza?
Answer:
≈201 in²
Step-by-step explanation:
Area= π×r²= π×d²/4Area of 16 in pizza= π×16²/4= 3.14× 256/4 ≈201 in²Answer:
201 in²
Step-by-step explanation:
Hope this helps! :)
Identify a transformation of the function f(x) = sqrt(x) by observing the equation of the function g(x) = sqrt(x) + 1
Answer:
up 1
Step-by-step explanation:
The plus one is on the outside so it is up the number which is one